Skip to content
Kendi mutfağınızda da kullanabileceğiniz pratik önerilerimize göz atın.

" />

Neyi aramıştınız?

Ara

sop buntut empuk 1.jpg
PRATİK BİLGİLER

PÜF NOKTALARI

Yemeğin lezzeti kadar sunumunun da ayrı önem taşıdığını hepimiz çok iyi biliriz. Ama hızlı şehir hayatı, iş yorgunlukları, koşuşturmacalar derken, karmakarışık tabaklarda hızlıca yemek yiyen insanlar oluveriyoruz. Şimdi bu tabaklara sihirli dokunuşlar yapalım...

Soğuk içeceklerinize güzel tat ve görüntü vermek için; Buz kabının içine kiraz tanesi, gül ya da nane yaprağı vs koyup dondurabilirsiniz.

Peçete bileziklerini kendiniz de yapabilirsiniz. Satın aldığınız boncukları tellere geçirin. Sonra telleri halka şeklinde birleştirin. Peçeteleriniz ister ipek ister keten olsun, boncuklarla hazırladığınız bileziklere çok yakışırlar.

Buzdan kase, bardak vs yapabilir ve oldukça şık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Kâse yapmak için büyüklü küçüklü iki kase, koli bandı, arzuya göre süslemek için yaprak, çiçek vb ayrıca su ve derin dondurucu gereklidir. Buz hazırlanırken; suyu kaynatın, soğuyan suyu buz kalıplarına koyup dondurun. Bu sayede buzlar daha canlı ve kristal gibi görünür. Kaynamış suda oksijen azalır. Bu da buzun mat görünmesini önler.

Buzdan kase, bardak vs yapabilir ve oldukça şık bir sunum hazırlayabilirsiniz. Kâse yapmak için büyüklü küçüklü iki kase, koli bandı, arzuya göre süslemek için yaprak, çiçek vb ayrıca su ve derin dondurucu gereklidir. Buz hazırlanırken; suyu kaynatın, soğuyan suyu buz kalıplarına koyup dondurun. Bu sayede buzlar daha canlı ve kristal gibi görünür. Kaynamış suda oksijen azalır. Bu da buzun mat görünmesini önler.

Sabah kahvaltılarınıza hoş bir hava katmak için içine mini minik çiçekler koyduğunuz porselen yumurtalıkları kullanabilirsiniz. 

ki kâseyi içi içe koyun. Koli bandıyla dıştaki kâseyi üst tarafından bantlayın. İki cam kâsenin arasına su dökün. Suyun kaldırma gücüyle içteki kâse havalanır; dış kâse ile aynı seviye geldiğinde koli bandına dayanır ve daha fazla yükselmesi engellenir. Bu arada kâseler arasında boşluk oluşur. Bu aşamada suyun içine çiçek, yaprak vb koyup süsleme yapabilirsiniz. 

Hazırladığınız kâseyi derin dondurucuya koyun ve bir gece veya tam gün donmasını bekleyin. Kullanacağınız zaman çıkarıp bir süre oda sıcaklığında bekletin ya da musluk suyundan geçirin. Buz, kapların içinden kendini bırakır ve sizin de kazan doğurdu misali üçüncü bir kâseniz olur. Bu kâsenin içine meyve, dondurma, buz vs koyup sevis yapabilirsiniz. Bardak yapmak için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. 

Davet sofralarınızda cam yemek takımlarınıza renk katmak için kâselere su doldurup içine masanıza uygun renklerde taze çiçekler yerleştirebilirsiniz.

Mısır taneleri, salatalık, zeytin, havuç, ketçap ve çilek ile çocuklarınızın bayılacağı şirinlikte salata hazırlayabilirsiniz. Civcivleri ve diğer malzemeleri değiştirmek tamamen hayal gücünüze kalmış. 

Sabah kahvaltılarınıza hoş bir hava katmak için içine mini minik çiçekler koyduğunuz porselen yumurtalıkları kullanabilirsiniz. 

Ketçap, mayonez, hardal vb gibi dipsosları servis ederken, plastik ambalajları sofraya getirmek yerine, sosları küçük porselen kâselerde sunun. Kızarmış patatesler bu sayede daha şık görünecektir. 

İçinde taze çiçekler olan cam vazonuzu elma dilimleriyle süsleyebilir, özellikle beyaz örtülü masanızda daha ferah görüntüler elde edebilirsiniz. Tabii elmaların kararmaması için vazonun içine 1 çay kaşığı sirke veya 1 yemek kaşığı limon suyu ilave etmeyi unutmayın.

sop buntut empuk 2.jpg

YEMEK PİŞİRME / HAZIRLAMA TEKNİKLERİ

Yemeklerinizi pişirirken dikkat edeceğiniz ufacık detaylar, kullanacağınız ekstra malzemeler ve dahası ile mutfakta mucizeler yaratın.

Kuş üzümlerini ayıklamak için onları bir avuç unla ovuşturun ve kalın delikli bir süzgece atın, daha sonra eleyin. Böylece unla beraber çöpler de düşer.

El açması hamuru dinlendirirken hamurun altının yapışmaması, üstünün de kabuk tutmaması için, her iki tarafını da unlayıp, üzerine nemli bir bez örtün.

Pilavınızın tanelerinin bembeyaz olmasını istiyorsanız pişirirken suyuna 2-3 damla limon suyu ilave edin.

Izgara edeceğiniz kırmızı etleri, pişirmeden önce 1 kilo et için 1 kahve fincanı süt, 1 kahve fincanı soğan suyu ve 1 kahve fincanı zeytinyağı karışımında marine ederek, üzerini alüminyum folyo ile kapatıp 3-4 saat buzdolabında bekletin. Etin sertleşmemesi için tuz ilave etmemelisiniz.

Patlıcanların acısını almak için soyduktan sonra tuzlu suda bekletin.

Mantarı sotelerken bıraktığı suyu çekene  kadar kavurun.

Yeşil sebzeleri mümkün olduğunca elinizle doğrayın. Yeşil sebzelerde bulunan C vitamini bıçak ile doğrandığında çok çabuk kaybolur.

Kuru baklagilleri diğer sebzeler ile birlikte pişirecekseniz, önceden ıslatıp tuzsuz olarak haşlayın ve yemeğe o şekilde katın.

Kekinizin kabarmasını istiyorsanız margarin ile şekeri iyi çırpın, kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

Domatesin kabuğunu kolay soymak için, domatesin üst kısmına bıçakla hafif bir artı işareti yapın. Domatesi kaynar suya daldırıp, kalkan kabuğu ‘artı’dan itibaren bıçakla soyun.

Gözlerinizin yaşarmaması için soğanı içi su dolu bir tasın içinde soyun.

"Kıtır ekmek" diğer bir deyişle "Kruton"u, çorbalarda veya salatalarda kullanmak üzere kendiniz hazırlayabilirsiniz. Yapımında tost ekmeği, tahıllı ekmekler ve normal ekmek kullanabilirsiniz. En önemli nokta kıtır ekmekleri yağ ile kavurmadan önce iyice kurutun.

Pullu balıkların pullarını ayıklarken, balıkları 10 dakika soğuk suda bekletip kuyruktan başa doğru pulları kazıyın.

Bunlar da var